Belki hybrydowe Hybridbeam® mogą być stosowane w połączeniu z kanałowymi prefabrykowanymi płytami stropowymi w wielu różnych kombinacjach w zależności od wymagań obliczeń statycznych. Poniżej charakterystyczne przekroje belek dla podstawowych wariantów:
Belka hybrydowa z płytami kanałowymi o tej samej wysokości konstrukcyjnej.
Belka hybrydowa w stropie z płyt kanałowych o takiej samej wysokości jak belka. Nadbeton konstrukcyjny nad stropem. Przy grubości nadbetonu powyżej 8 cm możliwe wystawienie strzemion zszywających z przekroju belki.
Belka hybrydowa o wysokości równej wysokości płyt stropowych z nadbetonem oraz wariantowo pokazanymi możliwościami uciąglenia zbrojenia z górnym zbrojeniem płyty stropowej (7 – zbrojenie odginane, 6 – zbrojenie wkręcane).
Belka hybrydowa z wbudowanym zbrojeniem zszywającym do nadbetonu, o ile płyty stropowe będą wyższe niż 8 cm od wysokości konstrukcyjnej belki.
Belka hybrydowa z podwyższonym oparciem dla płyt stropowych (oparcie dostosowane do danej wysokości płyty kanałowej).
W wielu rozwiązaniach stropowych stosuje się prefabrykowane płyty zespolone jako nośny element szalunkowy dla zespolonej – monolitycznej – konstrukcji stropu. Standardowe płyty zespolone (niesprężone) produkowane są o grubości od 7 do 8 cm płyty prefabrykowanej i rozpiętości do ok. 9 m. Takie stropy wymagają od pewnej rozpiętości (ustalanej przez statyka obiektu) dodatkowego podpierania na montażu oraz w trakcie dojrzewania betonu wypełniającego. W przypadku stosowania sprężonych płyt zespolonych grubość prefabrykatu przekracza 10 cm, a rozpiętości tych płyt dochodzą do 12 m. Dla większości sprężonych płyt prefabrykowanych nie jest przewidywane podparcie montażowe jak dla elementów niesprężonych.
Belka hybrydowa w połączeniu z jednoprzęsłowym stropem monolitycznym na płytach prefabrykowanych
Belka hybrydowa z uciągleniem zbrojenia nadbetonu wbudowanego w bocznej powierzchni belki
Belka hybrydowa w stropie płytowym wieloprzęsłowym
Belka hybrydowa wystająca ponad krawędź górną stropu
Oparcie podwyższone płyty prefabrykowanej
Oparcie podwieszone prefabrykowanej płyty dla stropów zespolonych
Drewno powraca do zastosowania w konstrukcjach przemysłowych (i nośnych) obiektów budowlanych. Właściwości konstrukcyjne w połączeniu z niewielkim ciężarem własnym czynią drewno coraz bardziej pożądanym w budownictwie materiałem - nie tylko w formie litych przekrojów, ale przede wszystkim jako elementów drewnianych w formie przetworzonej. Drewno w konstrukcjach stropowych często łączone jest z betonem. Mówimy wtedy o zespolonych konstrukcjach drewniano-betonowych. Konstrukcje te w optymalny sposób łączą właściwości fizyczne materiałów o tak odmiennych od siebie gęstościach.
Belka hybrydowa z pełnymi płytami drewnianymi
Belka hybrydowa z wystającym zbrojeniem zespalającym i płytami drewnianymi zespolonym z nadbetonem wykonanym na budowie
Belka hybrydowa z odginanym lub wkręcanym zbrojeniem uciąglającym do zbrojenia nadbetonu
Belka hybrydowa z prefabrykowanymi płytami zespolonymi drewniano-betonowymi
Belka hybrydowa z zespolonymi belkami drewnianymi z nadbetonem wykonywanym na budowie
W poszukiwaniu efektywnego przekroju płyty stropowej projektanci sięgają do stropów betonowych zespolonych na blasze o profilu falistym lub trapezowym. Dzięki kombinacji betonu i stali uzyskuje się stropy łączące w najbardziej efektywny sposób zalety tych materiałów. Stropy te spełniają warunki związane z odpornością ogniową i stanowią odpowiednią barierę dźwiękową pomiędzy pomieszczeniami. Umożliwiają przenoszenie nie tylko obciążeń statycznych, ale też obciążeń o charakterystyce dynamicznej. Stropy te charakteryzują się doskonale niskim parametrem ilości konstrukcji do jej powierzchni (odpowiednik stropów gęsto żebrowanych).
Belka hybrydowa dla zespolonych płyt stropowych na blasze trapezowej o równej wysokości płyty stropowej
Belka hybrydowa dla zespolonych płyt stropowych na blasze trapezowej o niższej wysokości niż płyta stropowa
W konstrukcjach stropów monolitycznych – belkowo-płytowych lub z tzw. pasmami usztywniającymi – mogą być z powodzeniem wykorzystywane belki hybrydowe. Ich zastosowanie pozwala niejednokrotnie wyeliminować problem przebicia stropu w rejonie podpory (słup, narożnik ściany) lub zmniejszyć wysokość podciągu czy też grubość pasma. Zespolenie belki ze stropem monolitycznym można uzyskać dzięki różnorodnym technikom połączeń; od uciąglenia zbrojenia z przekrojem belki w formie odginanej, przez stosowanie wkładek zbrojeniowych czy też zbrojenie dokręcane w zabetonowane w przekrój belki łączniki zbrojeniowe.
Belka hybrydowa ze stropem monolitycznym