To oparcie jest stosowane, jeśli szerokość belki jest mniejsza o co najmniej 15 cm od szerokości słupa. Noże są w czasie montażu przykładane po zewnętrznej stronie środników, wsuwane do gniazd znajdujących się w słupie lub ścianie, a następnie mocowane przy pomocy śrub wkręcanych w odpowiednie otwory w środnikach.
Belki hybrydowe PFEIFER Hybridbeam® produkowane są zgodnie z normą EN 1090, w klasie wykonania EXC2.
Takie rozwiązanie jest technicznie możliwe, należy wykonać w murze łożysko betonowe o szerokości i grubości zależnej od siły podporowej i na tym łożysku oprzeć belkę.
W standardowych rozmiarach belki zespolone PFEIFER Hybridbeam® nie wymagają stosowania podpór pośrednich. W przypadku rozwiązań nietypowych producent określa, czy jest taka konieczność. Zobacz również tutaj.
Zbrojenie awaryjne (uciąglające wieńcowe) jest przewidziane przez projektanta konstrukcji obiektu i realizowane w zależności od sposobu oparcia belki PFEIFER Hybridbeam® na podporze. Przykładowe rozwiązanie zamieszczono w załączniku nr 11. Dopuszczenie do stosowania systemu połączeń zbrojeń – zał. nr 3.
Pierwsza część pytania – zob. tutaj. Ewentualne naprawy uszkodzeń powłoki pęczniejącej wykonywane są przez wyspecjalizowanych pracowników producenta belek PFEIFER Hybridbeam® według technologii producenta farb. Wpływ warunków atmosferycznych na trwałość powłoki określa producent farb.
Nie, belki hybrydowe PFEIFER Hybridbeam® są produkowane według Krajowej Oceny Technicznej (KOT).
Łączniki słupowe PCC PFEIFER, jak każdy element zbrojenia słupa (ew. belki), mogą spełniać dodatkową funkcję – przewodnika ładunku elektrycznego, pod warunkiem zapewnienia ciągłości obwodu. Powierzchnia właściwa prętów w systemie łączników PCC PFEIFER jest wystarczająca. Oznacza to, że odpowiednio ustalone przez projektanta pręty główne (pionowe) słupa, wyznaczone do zadania przewodzenia prądu, powinny być połączone poprzez dospawanie do prętów kotwiących podpory słupowej, kotwy fundamentowej lub kotwy łączącej. Do tego zadania wystarczy spoina pachwinowa obustronna o a = 4 mm i łącznej długości 90 mm.
Często to zadanie w prefabrykacji i betonie monolitycznym realizuje się za pomocą specjalnych łączników uziemiających (w naszej firmie są to elementy BEB PFEIFER). Łączniki te stosujemy z powodzeniem również do wyłapywania tzw. prądów błądzących. System ten jest autonomiczny (tj. wykorzystuje zbrojenie konstrukcyjne główne elementów oraz pozwala przewodzić prąd również w miejscach połączeń elementów prefabrykowanych przy założeniu tzw. mostka elektrycznego). Przykład rozwiązania możliwy do zastosowania – zob. zał. nr 22.
Zakładając, że chodzi tu o możliwość oparcia jednej belki PFEIFER Hybridbeam® na drugiej, to tak – takie rozwiązanie jest technicznie możliwe i zostało przewidziane. Belka główna będzie wyposażona już w zakładzie produkcyjnym w odpowiedni łącznik boczny, a belka podrzędna – w pasujący łącznik doczołowy. W czasie montażu łączniki będą skręcane.
Do belek hybrydowych PFEIFER Hybridbeam® można się mocować bezpośrednio (np. poprzez wkręcanie elementami samowiercącymi o długości maksymalnie 30 mm, aby nie uszkodzić zbrojenia belki) przy jednoczesnym zapewnieniu szczelności wykonanej powłoki ogniowej. Można też, o ile informacja ta jest znana wcześniej, przewidzieć system mocowania z zastosowaniem np. elastycznego systemu szyn montażowych JORDAHL JM lub kotew PFEIFER DB 682. Przykłady takich zamocowań podano w załącznikach nr 23a i 23b. Należy też podać oczekiwane wielkości obciążeń dla zweryfikowania ich pod kątem zakładanych do obliczeń oraz tolerancje rozmieszczenia zamocowań. Sposobów rozwiązań jest bardzo wiele; podane powyżej są przykładowe.
Ewentualne wiercenie w półce dolnej belki PFEIFER Hybridbeam® powoduje konieczność naprawy powłoki ognioochronnej. Wiercenie nie może odbywać się w obszarze oparcia płyt HC ze względu na możliwość uszkodzenia strun sprężających płytę. Zgodę na ewentualne wiercenie musi każdorazowo wydać projektant producenta belek PFEIFER Hybridbeam®.
Zob.: wyciąg z KOT. Powłoka malarska jest częścią procesu produkcyjnego belek i wykonywana jest w naszym zakładzie produkcyjnym w Krępicach k/Wrocławia w profesjonalnej komorze zgodnie z instrukcjami i wytycznymi producenta farb. Betonowanie belki PFEIFER Hybridbeam® również odbywa się w zakładzie produkcyjnym. Na budowie otrzymują Państwo gotowy do wbudowania produkt z zabezpieczeniem przeciwpożarowym według wymogów KOT (zał. nr 1), wyposażony w podkładki elastomerowe pod płyty stropowe zgodne z AT (zał. nr 2). W czasie transportu warstwa farby ognioochronnej zabezpieczona jest odpowiednimi podkładkami z miękkiego materiału. Grubości powłok malarskich zawarte są w KOT. Odnośnie do zabezpieczenia górnej powierzchni – odpowiedź została przedstawiona w piśmie ITB z dnia 24.07.2017 (zał. nr 7). Ewentualną naprawę powłoki omówiono tutaj.
Badane elementy testuje się w komorze spalania; podczas badania mierzona jest temperatura krytyczna w przekroju stalowym.
Belka zespolona PFEIFER Hybridbeam® jest stosowana w strukturze konstrukcji jako płaski podciąg o wysokiej nośności od razu zdolny do przenoszenia dużych obciążeń początkowych już w fazie montażu. Istotnym warunkiem uzyskania pełnej, bardzo wysokiej nośności stropu w fazie użytkowej jest połączenie belki PFEIFER Hybridbeam® z płytami stropowymi. Realizuje się to dzięki podwójnemu zespoleniu po zalaniu otworów montażowych w belce i fug między belką a płytami stropowymi:
Odkształcenia są ograniczone do L/300; => dla obciążeń stałych wykonuje się przewyższenie belki.
Jeśli korpus belki jest szerszy od szerokości słupa, to istnieje możliwość zastosowania np. oparcia na nożach, które wychodzą z czoła belki i są wprowadzane w trzon słupa.
W przypadku skręcania na podporze istnieje możliwość zblokowania odkształcenia postaciowego belki PFEIFER Hybridbeam® za pomocą kotew wprowadzonych w słup lub ścianę żelbetową przy zastosowaniu np. oparcia z nożami i zalania gniazd betonem przed układaniem płyt stropowych. Jeśli mamy do czynienia z dużą rozpiętością stropu i belki, to wówczas przy jednostronnym układaniu płyt stropowych wskazane jest podparcie belki przy podporze od strony stropu.
Te informacje powinny zostać podane przez projektanta. Możliwe jest zintegrowanie wieńca stropowego z belką hybrydową PFEIFER Hybridbeam®; wykorzystujemy do tego pręty PH-MU.
Im większa nośność belki hybrydowej PFEIFER Hybridbeam®, tym większa sztywność elementu na zginanie.
Koszt wykonania powłoki pęczniejącej zawarty jest w cenie oferowanej belki PFEIFER Hybridbeam®.
Wykorzystujemy dodatkowe zbrojenie na ścinanie. W przypadku katastrofy obciążenie poprzeczne jest zawieszone bezpośrednio na przekroju betonowym.
Dla belek PFEIFER Hybridbeam® producent przewidział dwa typowe rodzaje oparć – bezpośrednie (na wsporniku lub głowicy słupa) i pośrednie (na „nożach” wysuwanych z belki lub na „nożach” przykręcanych do środników belki).
W przypadkach indywidualnych możliwe jest także zaprojektowanie oparć specjalnych, nietypowych. Więcej informacji w katalogu technicznym belki hybrydowej PFEIFER Hybridbeam®.
W mieszkaniówce mamy do czynienia z niewielkimi obciążeniami – z tego względu można założyć, że grubość półki dolnej belki hybrydowej PFEIFER Hybridbeam® nie będzie większa niż 12 mm. W standardzie wykończenia stosujemy oparcie płyty kanałowej na elastomerze o grubości 10 mm otulonym od czoła wełną mineralną o szerokości 30 mm. Elastomer oraz wełna pod wpływem obciążeń od płyty stropowej doznają maksymalnej kompresji do grubości 6–7 mm. Odstęp od spodu płyty kanałowej do spodu pomalowanej belki wynosi zatem 20–21 mm.
Producent zaleca nie „ukrywać” pasa belki i wprowadzić trwałą estetyczną przerwę roboczą poprzez naklejenie taśmy kompresyjnej o grubości 1–3 mm na pionową krawędź pasa dolnego belki, a przy wykonywaniu tynku zakończyć krawędź wyprawy z lekką fazą. Następnie można wypełnić powstałą szczelinę akrylem, co pozwoli stworzyć jednolitą powierzchnię styku tynku i spodu pasa dolnego. Całość malujemy tym samym rodzajem farby dla całego sufitu. Ewentualna rysa pojawiająca się w miejscu styku belki i tynku będzie przebiegała po równej linii i nie powinna nastręczać problemów użytkowania.
W przykładowej inwestycji przy siatce 8,10×8,10 m nie są wymagane podparcia belki PFEIFER Hybridbeam® przy montażu jednostronnym. Opis technologii montażu jest wydawany wraz z planami montażu belek. Ogólne wytyczne montażu przedstawiono w załączniku nr 15.
Belki hybrydowe PFEIFER Hybridbeam® można malować w wybranych kolorach w zasadzie dowolną farbą. W opisie belek wskażemy rodzaje farb, których można używać oraz przykłady farb, których używać nie należy.
W przykładowej inwestycji przy siatce 8,10×8,10 m nie są wymagane podparcia belki PFEIFER Hybridbeam® przy montażu jednostronnym. Opis technologii montażu jest wydawany wraz z planami montażu belek. Ogólne wytyczne montażu przedstawiono w załączniku nr 15.
Belki hybrydowe PFEIFER Hybridbeam® projektowane są zgodnie z wymaganiami określonymi w dokumentach odniesienia. Obliczenia oraz dokumentacja warsztatowa belek hybrydowych PFEIFER Hybridbeam® wykonywane są przez biuro konstrukcyjne producenta, a dokumentacja wykonawcza – przez projektanta konstrukcji obiektu we współpracy z projektantami producenta.
Standardowa ochrona przeciwpożarowa belek hybrydowych PFEIFER Hybridbeam® odpowiada wartości R120. Dodatkową ochronę (do R240) można uzyskać, stosując odpowiednią zaprawę ogniochronną.
Wynika to z AT oraz ETA. Warstwa podkładowa wykonywana jest według wytycznych producenta farby pęczniejącej i dostarczana przez niego. Producent belek PFEIFER Hybridbeam® został przeszkolony w zakresie wykonywania powłok malarskich przez producenta farb i posiada niezbędne urządzenia oraz kadrę do ich nanoszenia zapewniające spełnienie wymagań określone w ETA (zał. nr 5). Licencja uprawniająca do wykonywania powłok ognioochronnych – zał. nr 16.
Producent farby przedstawia KDWU na swoje wyroby, a producent belek na swoje, zgodnie z dokumentami odniesienia. Grubości powłok ochronnych są określone w KOT i nie ma potrzeby każdorazowego ich projektowania.
Ustalenie nośności w czasie montażu jest częścią obliczeń dla belek. Standardowo belki PFEIFER Hybridbeam® nie wymagają podpierania podczas montażu, co jest sprawdzane obliczeniowo. Jeżeli w wyniku obliczeń wymagane jest podparcie montażowe, wówczas na planie montażowym lub w instrukcji montażu belek zamieszczone jest odpowiednie zalecenie dla firmy montażowej. Ewentualną naprawę powłoki w przypadku jej uszkodzenia podczas montażu omówiono tutaj.
Uciąglenie belki na podporze może być wykonane za pomocą połączenia skręcanego przy użyciu odpowiednich podpór słupowych, które są w stanie przenieść moment podporowy systemu wieloprzęsłowego.
Wieniec jest integrowany zazwyczaj w korpusie belki, tzn. zbrojenie belki jest wykorzystywane jako zbrojenie wieńca. Belka ponadto musi być zaopatrzona w części czołowej w pręty lub mufy pozwalające na uciąglenie wieńca.
Zmniejszenie nośności na ścinanie dla płyt kanałowych opartych na belce jest niestety nieuniknione; z naszej strony zalecamy wypełnienie betonem zalewowym kanałów płyt HC na całej długości oparcia na belce, a także zastosowanie dodatkowego zbrojenia na ścinanie.